YAŞAM
Giriş Tarihi : 25-04-2023 08:46   Güncelleme : 25-04-2023 08:46

Hisse Senedi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir şirketin ana parasının eşdeğer parçalarından her birine hisse senedi adı verilmektedir.

Hisse Senedi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir şirketin ana parasının eşdeğer parçalarından her birine hisse senedi adı verilmektedir. Bazı şirketler hisselerini halka arz ederek bu hisselerin yatırımcılara satılmasını sağlarlar. Böylelikle şirketler istedikleri düzeyde sermayeye sahip olurken yatırımcılar satın almış oldukları hisse senedi ile şirketlerin kar ve zararlarından pay alma hakkına sahip olurlar.

Her bir hisse senedi borsalarda işlem görür. Ve hisse senetleri bankalar ve aracı kurumlar aracılığıyla alınıp satılabilmektedir. Alım ve satım kolaylığı bakımından en çok tercih edilen yatırım yöntemlerinden birisi olan hisse senetleri ile kısa veya uzun vadeli yatırımlar yapılmaktadır.

Kısacası bir şirkete ait hisse senetlerinden satın aldığınızda, bu durum hisse senedi sahipleri olarak hisse senediniz oranında o şirketlere ortak olduğunuz anlamı taşımaktadır. Ve bir şirkete ortak olmanın sağladığı avantajların her birinden faydalanma hakkınız bulunur. 

Hisse Senedi ile Kazanmış Olduğunuz Haklar

Sermaye piyasası kurulu tarafından onaylanmış olan aracı kurumlar hisse senedi alım satım işlemini yapabileceğiniz yetkili firmalardır. Alım satım işlemleri için bir aracı kurum belirledikten sonra bu aracı kurum üzerinden bir hesap oluşturduğunuz takdirde alım satım işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Kapsamlı bir araştırma sonucunda tercih etmiş olduğunuz şirketin hızlı senedini satın aldığınızda bu yatırım ortaklığı ile birlikte kazanmış olduğunuz bazı haklar söz konusudur. Hisse senedi sahibi olmanın sizlere sağlamış olduğu haklar şöyle sıralanmaktadır. Hisse senedi ile:

 • Kardan pay alma hakkınız bulunmaktadır. Her bir hisse senedi sahibi ortaklık payları doğrultusunda temettüden kendi payını almaktadır.
 • Bir nevi ortak olduğunuz şirkete dair her türlü bilgi ve gelişmeden haberdar olma hakkınız bulunmaktadır.
 • Şirket hakkında alınacak herhangi bir kararda oy kullanma hakkınız bulunmaktadır.
 • Sermaye artırımı yapılması gerektiği durumlarda oluşacak olan yeni payları önceden satın alma yani rüçhan hakkınız bulunmaktadır.
 • Yönetime katılma ve yönetimde söz sahibi olma hakkınız bulunmaktadır.
 • Tasfiyeden hisse oranında pay alma hakkınız bulunmaktadır.

Hisse Senedi Alım Satım İşlemlerinin Sağladığı Avantajlar

Hisse senedi yatırımı en çok tercih edilen finansal yatırım araçlarından birisidir. Aynı zamanda özel kanunlarla kurulmuş aracı kurumlar tarafından gerçekleştirilen alım satım işlemleri güvenli bir yatırım alanı oluşturmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte alım satım işlemlerinin hız ve kolaylık kazanması yatırımcıların bu alana tercih etmesini güçlendirmektedir.

Halka arz olmuş bir şirketin hisse senetlerini almak ve bu yönlü bir finansal yatırım gerçekleştiriyor olmak sizler için önemli avantajlar sağlamaktadır. Hisse senedi alım satım işlemlerinin sağlamış olduğu avantajları şöyle sıralanmaktadır;

 • Hisse senetleri likit bir piyasa olduğu için elinizde bulunan hisse senetlerini hızlı bir şekilde nakit paraya çevirebilirsiniz.
 • Sahip olduğunuz hisse senetleri ile birlikte özel bazı haklarda sahip olursunuz.
 • Hisse senetleri ile şirketin ortağı haline geldiğinizden dolayı şirketin elde etmiş olduğu tüm başarılarla birlikte sizler de kar elde edersiniz.
 • Elinizde bulunan hisse senetlerinin fiyat artışları ile birlikte yatırmış olduğunuz sermaye değerinde artış yaşanmaktadır.
 • Farklı sektörlerdeki farklı birçok şirketten satın alacağınız hisse senetleriyle geniş bir portföy oluşturabilir ve böylelikle yatırımınızı çeşitlendirerek riskinizi en alt seviyelerde tutabilirsiniz.

Hisse Senedi Alım Satım İşlemleri

Şirket anaparasının eşdeğer parçalarından birisi olan hisse senetlerinin alım satım işlemleri doğrudan piyasa üzerinden değil sadece banka ve aracı kurumlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. En güvenilir yatırım yöntemlerinden birisi olan hisse alım satımı nasıl yapılır konusunda araştırma yapılmaktadır. Hisse senedi alım satımına dair bilmeniz gereken ve takip etmeniz gereken kısa bir işlem aşaması bulunmaktadır.

Hisse senedi alım satım işlemleri için öncelikli olarak bu işlemleri gerçekleştirebileceğiniz bir aracı kurum seçimi yapmalısınız. Bankalar veya aracı kurumlar alım satım işlemleri için hizmet veren yetkili alanlardır. SPK tarafından yetkilendirilmiş bu aracı kurumlar aynı zamanda yatırım süreci hakkında danışmanlık desteği vererek sizleri yönlendirmektedir.

Aracı kurum seçiminin ardından alım satım işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz bir yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Yine aracı kurum tarafından verilen müşteri hizmetleri desteğiyle yatırım hesaplarınız hızlı ve pratik bir şekilde tanımlanmaktadır.

Artık bir aracı kurum bünyesinde aktif bir hesaba sahip olduktan sonra alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Ancak bu aşamada bilmeniz gereken en önemli konu doğru zamanda doğru yatırımları gerçekleştirebiliyor olmanızdır. Hisse senedi yatırımları kısa vadeli ve uzun vadeli yapılabilmektedir. Ancak kısa vadeli hisse senedi yatırımları yapabilmek ve bu yatırımlarda bir kar oluşturabilmek için iyi düzeyde sektör bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Uzun vadeli hisse senedi yatırımları için yatırım yapacağınız şirketleri iyi analiz etmeniz ve tüm dinamikleriyle yatırım sürecini değerlendirmeniz tavsiye edilmektedir.

Hisse senetleri yatırım için en doğru alanlardan birisidir. Hisse senedi yatırımı yaparken hisse senedi türleri ve doğru yatırım için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği elde edeceğiniz karlılığı büyük ölçüde etkilemektedir. Hangi şirketin hisse senedini alacağınız ve yatırım sürecinizin ne aralıklarda olması gerektiği gibi konular doğru bir yatırım için dikkat edilmesi gereken ana noktalardır.