GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-03-2023 00:29   Güncelleme : 21-03-2023 00:29

Doğaya Yolculuk Hakkında

Doğada kamp yapmak oldukça keyifli ancak bazen tehlikelidir de. Bu yüzden doğa kampı yapmayı düşünenler öncelikle temel kampçılık kurallarını bilmelidir.

Doğaya Yolculuk Hakkında

Doğada kamp yapmak oldukça keyifli ancak bazen tehlikelidir de. Bu yüzden doğa kampı yapmayı düşünenler öncelikle temel kampçılık kurallarını bilmelidir. Doğa kampına gitmeden önce muhakkak sertifikalı bir ilk yardım eğitimi almanız gereklidir. Ayrıca kampa gitmeden önce yanınıza alacak olduğunuz bir takım eşyalar vardır.

 Bununla birlikte kamp yapacak olduğunuz yerde de bazı hususlara dikkat etmelisiniz. İçme suyuna yakın olan bir yere fakat dere yatağı olmayan bir alana kamp çadırınızı kurmalısınız. Kamp çadırınızı kurarken duada diğer canlıların da olduğunu unutmayın. Diğer yaban hayvanlarını rahatsız edici hareketlerden kaçınmanız onların ve sizin güvenliğiniz adına son derece önemlidir. Kampta gerek duymadıkça ateş yakmayın ve ateş yakmanız gerektiğinde de son derece dikkatli davranın. Doğada özel durumlar karşısında acil durum ve kurtarma bilgisi gerekebilir.

Ormanda Kamp

Eğer doğa kampı yapmak için bol oksijenin bulunduğu ormanları tercih ediyorsanız kendinizin ve doğanın güvenliği adına bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Öncelikle ormanda ateş yakmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bunun yerine yemek yapmak ya da su ısıtmak için gazlı ocaklardan faydalanabilirsiniz. Herkesin de bildiği gibi orman yaban hayvanlarının yaşam alanındır.

Ormanda kamp yaparken yaban hayvanlarının yaşam alanlarına saygı duymalı ve onları rahatsız etmemeye özen göstermelisiniz. Yaban hayvanlarını korkutmaktan ve sinirlendirmekten kaçınmalısınız. Ormanda kamp yapmayı planladı iseniz bu durumda ha ihtimale karşı yanınıza muhakkak ilk yardım malzemeleri ve acil durum kiti almanız hayati önem taşır. Bunun yanı sıra acil durum ve kurtarma nasıl olur bilmek son derece önemlidir.

Nereye Çadır Kurmalısınız?

Doğada çadır kurmak için rahat ve güvenli bir yer arıyorsanız eğimli olmayan ve içme suyuna yakın bir yer tercih etmelisiniz. Bununla birlikte çadırınızı ağaç altına kurumamaya dikkat edin. Çünkü ağaçlardan düşebilecek dallar sizin yaralanmanıza yol açabilir. Bu nedenle ağaç altına çadır kurmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca çadır kurmaktan kaçınmanız gereken yerlerden biri de su kaynaklarının hemen yanı başı ve dere yataklarıdır. Çünkü ani bir hava değişimi durumunda buralarda su taşkını olma ihtimali yüksektir. Böyle durumlarla karşılaşmamak ve güvenli bir şekilde doğa kampa yapmak için su kaynaklarına ve dere yataklarına çadır kurmaktan kaçının. Kamp öncesi mutlaka acil durum ve kurtarma bilgisi öğrenin.

Acil Durum Çantası

Ormanda ya da dağlık arazilerde kamp yapmayı düşünüyorsanız kampa gitmeden önce sertifikalı bir ilk yardım eğitimi almanız sizin açınızdan ve sevdikleriniz açısından oldukça faydalıdır. İlk yardım eğitimi almanızın yanı sıra acil durum çantası ve acil durum kiti de yanınızda bulundurmanız gereken ekipmanlardır.

 Tam teşekküllü bir acil durum çantası ormanda ya da arazide başınıza gelebilecek en küçük bir sıyırık durumunda bile sizin için kurtaracağım görevi görür. Bu nedenle doğa kampına gitmeden önce muhakkak tam teşekküllü ilk yardım çantası satın almalısınız. Doğa kampında kullanabileceğiniz İlk yardım çantası ve ilk yardım kitini online alış veriş siteleri üzerinden kolaylıkla bularak uygun fiyatlar ile satın almanız mümkündür. https://survive.istanbul/category/dogada-ozel-durumlar/ sitesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.