GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-01-2023 10:28   Güncelleme : 09-01-2023 10:28

Fan Ped Sera Ortamı

Green climate sera iç ortamının aşırı ısınmasını önlemek için yaz aylarında soğutma gereklidir.

Fan Ped Sera Ortamı

Green climate sera iç ortamının aşırı ısınmasını önlemek için yaz aylarında soğutma gereklidir. Seranızın iç sıcaklığını doğal havalandırma ile ulaşılabilecek seviyelerin altında tutmak istiyorsanız, seraya giren havanın sıcaklığını azaltmak için nemlendirmeli bir soğutma sistemi kullanın ve bitkilerinizin su stresini önlemek için orantılı nem seviyelerini artırın. Fan pedi soğutma sistemi, seralarda yaygın olarak kullanılan bir doğrudan nemlendirme soğutma sistemidir.

Fan Ped Sisteminin Özellikleri

Fan ped sisteminin kurulu olduğu seranın güney ucundaki bitki askı tellerinin hizasına emici fanlar, kuzey cephede ise kenar betonuna green climate sistemi yerleştirilmiştir. Green climate, fanın karşı ucuna sorunsuz bir şekilde yerleştirilmiştir. Daha uzun seralarda, fan seranın ortasına (koridorun çatısı) yerleştirilir ve altlık seranın her iki yanına yerleştirilir.Daha önceki çalışmalar fan yastık sisteminin sebze üretimi yapılan seralarda etkinliğini doğrulamıştır. Bu konuda Green Climate sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Fan Ped Çalışma Statüsü

Yelpaze ve gölgeleme sisteminin birlikte kullanıldığı bir çalışmada, serada iç ortam sıcaklığı 25°C'ye düşmüş ve bağıl nem ortalama %75 olmuştur. Üretim mühendislerimiz, bitkilerin fizyolojik aktivitelerini en iyi bu koşulların sağlandığı sera ortamında gerçekleştirebileceklerini belirtmektedirler. Tesisiniz için ürettiğimiz su soğutma kulesi sistemi, istenilen sıcaklığın (gece 16°C - 18°C, gündüz 25°C - 28°C) sabit kalmasını sağlar. Bu çalışmanın amacı, green climate seranın kurulduğu alanda sıcaklığın yüksek olduğu Temmuz ve Ağustos (yaz) aylarında uygun üretimin sağlanmasıdır. Tüm merak ettikleriniz için https://www.greenclimate.com.tr/menu/28/fan-pad-cooling-pad.html sitesine bakabilirsiniz.