GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-10-2022 22:18   Güncelleme : 12-10-2022 22:18

En Çok Kullanılan Vinç Türleri

En Çok Kullanılan Vinç Türleri

 

Günümüzde insan gücünün yerini makineler almıştır. Makineler iş hayatında hayatımızı kolaylaştırırlar. Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran ve en çok kullanılan iş makinelerinden bir tanesi de vinçlerdir. Bu yazımızda sizlere vinç hakkında bilgiler vereceğiz. İnsan gücü her şeye yetmez. İnsan gücünün yetmediği alanlarda iş makineleri hayatımıza dahil olurlar. Ağır materyallerin, cisimlerin kaldırılmasında kullanılan iş makinesine vinç denir.

Vinçler, ağır işlerin, yüklerin yapılmasında, yüklerin kaldırılmasında kullanılan iş makineleridir. Kısacası vinç, ağır iş makinesi olarak tabir edilebilir.

Vinç, yüklerin bir yerden bir yere taşınmasına yardımcı olur. Vinçlerin kullanım alanları birbirinden farklıdır. Vinçlerin birçok çeşidi vardır ve kullanım alanlarına göre, işlevsellikleri farklıdır.

Vinçler çeşit olarak farklı olsalarda tamamen birbirinden farklı değillerdir. Genel yapıları itibariyle birbirlerine benzerler. Fakat kullanım alanlarına göre farklılık gösterirler. İnsan gücünün yetersiz kaldığı yerlerde vinç devreye girer. Ayrıca dönebilmesi de işlevini arttırır. Ağır yükleri yükleme ve boşaltmada vinçler kullanılır. 360°dönebilen vinçler çok kullanışlı iş makineleridir.

Vinçler günümüzde sıkça kullanılan, pek çok yerde ve alanda tercih edilen iş makineleridir. Sanayi alanında ve yerleşim alanlarında vinç kullanımı önemli bir değere sahiptir.

Vinç kullanımı yerleşim alanlarında genellikle yol çalışmalarında, yol bakımı da, yol inşalarında ve köprü inşalarında kullanılır. Kullanım alanlarına göre vinç tür olarak beşe ayrılmaktadır. Bu vinç türleri aynı zamanda en çok kullanılan vinç türleridir.

1)Pergel Vinç

2)Kule Vinç

3)Tek Ray Vinç

4)Gezgin Vinç

5)Sepetli Vinç

Yukarıda belirtilen vinç türleri en çok kullanılan vinçlerdir. Vinçler genellikle ağır işlerde kullanılırlar. Vinçler aynı zamanda inşaat alanında da sıkça kullanılan iş makineleridir. Yüksek apartmanlar, gökdelen binaları ve yüksek katlı holdinglerde de vinç kullanımı yaygındır. Vinç fiyatları kullanılacak olan vinç türüne göre değişir. İş makinesinin özellikleri daha fazlaysa fiyat artar.

Bu konuda daha detaylı bilgi için https://machineryline.com.tr  adresine tıklayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.