GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-07-2022 14:27   Güncelleme : 21-07-2022 14:27

Yeni Nesil Mağazacılığın Öncüsü Boyner Cadde’ye Sıfır Atık Belgesi

'Hayatı büyük yaşa, cesur yaşa' mottosu ile deneyim odaklı mağazacılığı teknoloji, sanat, sürdürülebilirlik ve sporla Erenköy’de buluşturan Boyner Cadde mağazası Sıfır Atık Belgesi’ni kazanmaya hak kazandı. Deneyim odaklı mağazacılık anlayışıyla yatırımlarına yön veren Boyner, T.C. İstanbul Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından verilen Sıfır Atık Belgesi’ni alarak sürdürülebilirliğe ve doğaya verdiği önemi bir kez daha kanıtladı.

Yeni Nesil Mağazacılığın Öncüsü Boyner Cadde’ye   Sıfır Atık Belgesi

Hayata geçirdiği yenilikçi projelerle perakende sektörünün öncü markalarından Boyner, geçtiğimiz yıl Erenköy’de hizmete açtığı mağazası ile mağazacılık anlayışına yeni bir boyut getirmişti. Sunduğu yaşam deneyimiyle misafirlerini özel ve evinde hissettirmeyi başaran Boyner Cadde mağazası, sürdürülebilirlik adına yaptığı çalışmalar kapsamında T.C. İstanbul Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından sıfır atık yönetmeliğine uygun görülerek “Sıfır Atık Belgesi”ni almaya hak kazandı. 

Sıfır Atık Belgesi’ni yeni nesil mağazacılığın ilk örneği olan Boyner Cadde ile alan Boyner Büyük Mağazacılık’ın CEO’su Eren Çamurdan konuya ilişkin şunları söyledi: “Sürdürülebilirliği işimizin odağına alıyor, koleksiyonlarımızda, projelerimizde, mağaza konseptlerimizde, ofislerimizde ve daha birçok alanda bu konuda yapabileceğimizin hep daha fazlasını yapabilmek adına çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik felsefesinin hayat bulduğu mağazalarımızın sayısını artırmak için çalışmaya tüm enerjimizle devam ediyoruz. Boyner Cadde ile Sıfır Atık Belgesi’ni almak bizleri hem çok mutlu etti hem de önümüzdeki projelerimiz için bir motivasyon kaynağı oldu.” 

Boyner Cadde’yi Sıfır Atık Belgesi Sahibi Yapan Özellikler 

Boyner Cadde Mağazası; kaynakların daha verimli kullanılmasını hedefleyerek israfın önlenmesini sağlayan, atık oluşumunu minimize ederek atığın oluşması durumunda geri kazanımını kapsayan sıfır atık yönetmeliğine uygun görüldü.  

Sanat ile sürdürülebilirliğin de iç içe olduğu mağazada satış değerini kaybetmiş ürünlerin Deniz Sağdıç’ın ellerinde birer sanat eserine dönüştüğü eserlerin yanı sıra atık denimlerden ileri dönüşüm yöntemiyle tasarlanmış koltuk, lambader, sehpa ve halı gibi eşyalar da bulunuyor. 

Öte yandan israfın ve karbon ayak izinin minimuma düşürüldüğü bir altyapıya sahip olan Boyner Cadde’de yağmur suları arıtılarak mağaza içindeki rezervuarlarda ve mağazanın arka bahçesinde hayat bulan dikey tarım faaliyetlerinde kullanılıyor. 

Minimum atığın hedeflendiği mağazanın birçok noktasında oluşan atıkları ayrıştırarak toplayabilmek adına atık kutuları yer alıyor. Cam, plastik, karton gibi farklı materyallerin ayrıştırılarak atılması için konumlandırılan kutular ile atıkların geri dönüşüme kazandırılması amaçlanıyor. Aynı zamanda, mağazada yer alan pil atık kutuları sayesinde müşteriler evlerinde kullanmadıkları pilleri kutulara atarak doğayı korumaya destek olabiliyor.

Kullanılmayan Tekstil Ürünleri “İyiliğe Dönüşüyor”

Boyner'in, Lokman Hekim Sağlık Vakfı ile 2014 yılından bu yana sürdürdüğü 'İyiliğe Dönüştür' projesi de kullanılmayan tekstil ürünlerinin yeniden değerlendirilmesini amaçlıyor. Sosyal, çevresel, ekonomik kalkınma hedeflerine yönelik ve daha sürdürülebilir olma amacıyla hayata geçirilen bu proje kapsamında, kullanılmayan tekstil ürünlerinin Boyner mağazalarında bulunan atık kutularında toplanarak ekonomiye yeniden kazandırılmasıyla ekolojik ayak izinin azaltılması amaçlanıyor.

İlerleyen günlerde Boyner Cadde mağazasının çatısına yerleştirilen güneş panelleri ile kendi elektriğini üretmeyi de hedefleyen Boyner, sürdürülebilirlik vizyonunu mağazalarında yaygınlaştırmaya ve bu yöndeki yatırımlarına devam edecek.