GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-07-2022 12:46   Güncelleme : 19-07-2022 12:46

İç Mimarda Aranan Nitelikler Nelerdir?

Öncelikle kendine özgü bir tasarım anlayışı ile estetik kaygılar taşıması gerekir. Estetik kaygının yanı sıra yapısal hesaplamalar yapabilmeli ve malzeme bilgisine sahip olmalıdır.

İç Mimarda Aranan Nitelikler Nelerdir?

Öncelikle kendine özgü bir tasarım anlayışı ile estetik kaygılar taşıması gerekir. Estetik kaygının yanı sıra yapısal hesaplamalar yapabilmeli ve malzeme bilgisine sahip olmalıdır. Projede karşılaşacağı sorunlara kısa sürede çözüm ve öneriler sunabilmelidir. Proje sürecini iyi bir şekilde yönetebilmelidir. Müşterileriyle etkili iletişimler kurabilmeli, onları anlayabilmelidir. Yaratıcılık konusunda gelişmiş kişiler olmalıdır. Çizim programlarına hâkim olmalı ve iyi derecede kullanabilmelidirler.

Güncel trendleri takip edebilmeli, çağa uygun modern tasarımlar yapabilmelidirler. Farklı disiplinde ki insanlarla ortaklaşa çalışabilmeli. Kısacası iç mimarlarda; sorumluluk bilincine sahip, yaratıcı ve estetik kaygı taşıyan, yenilikçi ve çizim programlarına hâkim bireyler olması istenen başlıca özelliklerdir. Meslek hayatına atılmadan 4 yıllık lisans eğitimi sürecinde öğrencilerin gerekli tecrübe ve bilgiyi sağlayacak iç mimarlık ofisleri ile görüşüp staj yapmalarında büyük bir fayda var.

İç Mimarlıkta Stajın Önemi

Staj, öğrencilerin okul hayatı devam ederken iş hayatını deneyimleme provasıdır. Tecrübe edinmesi için çok önemli bir adımdır. Meslek içerisinde yöneleceği alanları öncesinde görüp deneyimleyerek seçim yapabilme fırsatı sunduğu için de çok önemlidir. 2.sınıftan itibaren staj için size uygun olabilecek iç mimarlık firmaları ile görüşmeden önce mutlaka cv ve portfolyonuzu oluşturmanız gerekir. Bu sizin yeteneklerinizi görmelerinde ve staj imkânı sunmalarında oldukça katkı sağlayacaktır. İstanbul iç mimarlık ofisleri açısından oldukça iyi imkanlara sahiptir. Dominand İç Mimarlık bu konuda her sene birçok öğrenciye staj imkânı sunmaktadır. Sizde detaylı bilgilendirme için internet sayfasına bir göz atabilirsiniz.