YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2022 15:56   Güncelleme : 26-05-2022 15:56

Ramazan’da Binlerce İş Yerinin Tercihi Büyük Boy Ramazan Kolisi Oldu

Avansas.com, Ramazan ayına denk gelen süreçte tüketicilerin alışveriş sepetlerini araştırdı. 2022 yılının Ramazan ayında platform üzerinden en çok temizlik kategorisinde alışveriş gerçekleştirilirken onu gıda - mutfak ve ofis malzemeleri kategorileri izledi. Tüketiciler bu yıl sabah ve akşam saatleri yerine en çok alışverişi 12.00-15.00 arasında gerçekleştirdi. En çok alışveriş yapan 5 şehir ise İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Kocaeli oldu.

Ramazan’da Binlerce İş Yerinin Tercihi  Büyük Boy Ramazan Kolisi Oldu

İş yeri alışverişinin yenilikçi adresi Avansas, yeni alışveriş trend raporunu yayımladı. Ramazan ayı boyunca şirketlerin alışveriş tercihlerini araştıran Avansas, yeni raporunda bir ay boyunca tüketicilerin en çok tercih ettiği üründen en çok alışveriş yapılan saat aralığına, online alışverişin en yoğun gerçekleştiği şehirlerden Ramazan kolisi özelindeki tercihlere kadar birçok detayı yayınladı. Önceki yıllara nazaran iş yerlerinin Ramazan kolisindeki tercihi büyük boy olurken, 2021 yılına kıyasla büyük boy Ramazan kolisi satışlarının iki katına çıktığı belirtildi. Alışveriş sepetlerini ise en çok temizlik kategorisindeki ürünler doldururken, bu ürünleri gıda - mutfak, ofis malzemeleri ve kağıt ürünleri izledi. 

Ramazan ayının vazgeçilmez içeceği çay oldu

Avansas.com tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Ramazan döneminin vazgeçilmez içeceği çay olurken, ikinci sırada Türk Kahvesi yer aldı. İçinde bulunduğumuz süreçte hijyen kurallarına üst düzey özen gösteren iş yerlerinde kağıt havlu ve temizlik malzemeleri de en çok satanlar arasında yerini korudu. Kırtasiye kategorisinin yıldızları ise poşet dosya ve fotokopi kağıdı oldu. En çok alışveriş yapılan 5 kategori ise şöyle gerçekleşti: Temizlik, gıda - mutfak, ofis malzemeleri, kağıt ürünleri, teknoloji aksesuarları.

İstanbul birinciliği elden bırakmadı

Ramazan öncesi ve sırasında dijital ortamda en çok alışveriş yapan şehirlerde ise değişiklik olmadı. İstanbul listede ilk sırada yer alırken onu İzmir ve Ankara izledi. Bu dönemde en çok alım yapan ilk 10 şehir sırasıyla; İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Hatay, Balıkesir, Kütahya ve Konya oldu. Bölge bazlı satışlarda ise ilk sırada Marmara, ikinci sırada Ege, üçüncü sırada ise İç Anadolu Bölgesi yer aldı. Geçen yıla kıyasla Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde de online iş yeri alışverişinde artış yaşandı.

Alışveriş zamanlaması değişirken, en çok sıvı yağ aratıldı

Avansas’ın Ramazan ayı tüketici eğilimleri raporunda dikkati çeken diğer bir başlık ise alışveriş saatleri oldu. Son yıllarda iş yeri ihtiyaçlarını sabah ve akşam saatlerinde karşılayan tüketiciler, bu yıl ise en fazla alışverişi 14.00-15.00 saatleri arasında yaptı. Bu dönemde en çok aratılan gıda ve mutfak ürünleri ise sıvı yağ, baharat çeşitleri ve makarna oldu.