GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-05-2022 12:01   Güncelleme : 12-05-2022 12:01

VDS Server

VDS Türkçe açılımı sanal atanmış sunucu şeklindedir. VDS günümüzde popüler hosting çözümleri arasında yer alır.

VDS Server

VDS Türkçe açılımı sanal atanmış sunucu şeklindedir. VDS günümüzde popüler hosting çözümleri arasında yer alır. Sanallaştırma uygulamaları sayesinde CPU, SSD, RAM gibi fiziksel sunucu kaynaklarının donanımsal olarak izole sunuculara bölünmesi anlamını taşır. Vds kiralama günümüzde son derece popülerdir. VDS server sayesinde fiziksel sunucu performansına sahip olan yalıtılmış barınma ortamlarının oluşturulması sağlanabilir. VDS Server izolasyon özelliği ile VM’deki aşırı kaynak tüketimlerinin diğerlerinin performansı açısından sıkıntı yaratmadığı son derece verimli olan bir sanal sunucu türü oluşturulmuş olur.

Ekonomik sanal sunucu ve VDS arayışı içerisinde olan firmalar özel sunucu maliyetlerini karşılamak zorunda kalmadan benzer kontrol ve yapılandırma bunun yanında performans özelliklerine sahip VDS server tercih edebilirler. Verimek sayesinde uygun fiyatlı VDS kiralama işlemleri gerçekleştirilebilir.  VDS sahip olduğu performans ve izolasyon ile Dedicated sunucu ortamına son derece yakın olan bir hosting çözümü olarak karşımıza çıkar. Web sitelerini VDS üzerinde barındıran siteler kendileri için özel olarak ayrılan ram ve işlemci gibi paylaşımsız kaynaklar edinir. Diğer site sahiplerinin bu kaynakları kullanması gibi bir durum söz konusu olamaz.

VDS Ne İşe Yarar?

Kesinti sorunları yaşamadan çalışacak potansiyellere sahip olan bilgisayarların web sitelerine barındırma durumlarına bağlı olarak sanal sunucu, VPS, VDS, fiziksel sunucu çeşitleri bulunur. Bu sunucular internetin beyni olma özelliğine sahiptir. Bunlar arasında VDS Server en verimli çalışan sunucudur. Sanallaştırma sunucusu sayesinde sunucu donanımının tamamen bağımsız sunucular olması sağlanır. Web site sahipleri çoğunlukla sitelerini bir VDS üzerinde barındırır.

Bu sayede kendilerine özel olarak ayrılan işlemci ve RAM gibi kaynaklara da sahip olurlar. VDS sunucularının sahip olduğu performans ve izolasyon gibi konulardaki kaliteleri DEdicated ortamına oldukça yakındır. Bu sayede sunucu barındırma çeşitli işlemlerin hızlı bir şekilde yapılmasına olanak sağlar.

VDS Server sayesinde web sitelerinin daha kaliteli olması sağlanmış olur. VDS’nin en iyi yedeğe sahip olan bulut ortamlarının bulunması doğru hizmet açısından son derece önemlidir. Bu ortama yakın olmak adına dedicated sunucu kiralama hizmetleri alınabilir. Reseller hosting çalışma mantığı da diğer web hosting paketlerindeki gibidir.

VDS’ye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Tüm web siteleri ile uygulamalarının özel bir sunucuya ihtiyaçları bulunmaz. VDS hizmetleri çoğunlukla özel ihtiyaçlar için tercih edilir. VDS istikrarlı olmasının yanında yüksek performansları ile de dikkat çeker. Bu nedenle çok fazla CPU kullanımı ya da genel olarak yalnızca yüksek performansa ihtiyaç duyulan projeler için tercih edilir.

Ekran kartlı sunucu sayesinde çeşitli programların daha kolay bir şekilde çalıştırılması mümkün olur. Bunun yanında çeşitli oyunlar da aynı şekilde kolay bir şekilde çalıştırılabilir. Verimek üzerinden VDS hizmeti alınabilir. Bu hizmet sadece CPU gücü sağlamanın yanında yüksek ağ ve G/Ç performansı sağlama özelliğine de sahiptir.