SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-02-2022 16:38   Güncelleme : 21-02-2022 16:38

Sinüzit Nedir?

Burun tarafında ve yüz kemiklerinde bulunan, burunla bağlantılı içi hava dolu boşluklara sinüs deniyor.

Sinüzit Nedir?

Burun tarafında ve yüz kemiklerinde bulunan, burunla bağlantılı içi hava dolu boşluklara sinüs deniyor. Sinüslerin en fazla görüldüğü hastalık ise sinüzit hastalığı olarak biliyor. Üst solunum yolunda meydana gelen enfeksiyon sonucu sinüslerin ağzının kapanması ile sinüzit oluyor. Erken dönemlerde baş ağrısı, yüz ağrısı, deniz akıntısı gibi bazı semptomlar görünüyor. Bu sinüzit tedavi yöntemlerinde burun spreyleri, antibiyotikler ve bazı ilaçlar bulunuyor.

Kronik Sinüzitin Belirtileri

Kronik sinüzit çekenler, en çok yüz ağrısı burun tıkanıklığı, baş ağrıları, geniz akıntısı ve koyu renk burun akıntısı şikayetlerinde bulunuyor. Bunun yanında öksürük ve ağzı kokusu gibi şikayetlere alınabiliyor.

Sinüzit Tanısı Nasıl Konur?

Kamera ile detaylı olarak sinüzit tanısı konulabiliyor. Muayenede septum ve konka ve polipler değerlendiriliyor.

Kronik Sinüzit Ameliyatı

İlaç tedavisi etkili olmayan hastalara ameliyat öneriliyor. Sinüzit ameliyatı genel anestezi ile yapılıyor. Dışarıdan bir kesi olmadan, burun içinde kamera yardımı ile ameliyat gerçekleşiyor. Ameliyatına amacı sinüslerde bulunan polipler ve iltihabı temizlemek oluyor. Bu ameliyat ile birlikte burun estetik ameliyatı, kıkırdak eğriliği ve burun eti küçültme yapılabiliyor.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında ağrı olmuyor. Burun içi spreylerle ve tuzlu sularla temizlenip açık tutmaya çalışılması gerekiyor. Sinüslerde ya da burunda oluşabilecek kabuklanmalarda nemlendiriciler kullanılması gerekiyor. Ameliyat sonrasında 3 veya 4 hafta boyunca hafta bir kez burun temizliği yapılması gerekiyor.