SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-01-2022 21:14   Güncelleme : 14-01-2022 21:14

Çocuk Diş Doktoru Ceren Aydın’ dan: Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Süt dişlerinin başlıca görevleri beslenme, konuşma, daimi dişler için yer koruma ve estetiktir.

Çocuk Diş Doktoru Ceren Aydın’ dan: Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Çürüğün erken dönemlerinde çocuk sadece beslenme sonrasında ağrı hissederken, derinleştikçe devamlı ağrı duymaya başlayacaktır. Ağrı sebebiyle çocuk yemek yemek istemeyecek ve bu sürecin de sonunda yetersiz beslenmeye bağlı olarak gelişim gerilikleri görülebilecektir.

Diş çürüğünün, dişin en derin tabakası olan pulpaya ulaştığı dönemde ise gece ağrıları başlayacaktır. Gece ağrıları çocuğunuzun düzenli ve deliksiz bir gece uykusuna engel olacaktır. Yetersiz gece uykusu da tıpkı yetersiz beslenme gibi çocuğunuzun gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir.

 

Pedodontist Ceren Aydın’ a Sorduk: Süt Dişleri ve Konuşma Arasındaki İlişki Nasıldır?

Süt dişleri konuşma ve fonasyon üzerinde etkilidir. Konuşmanın düzgün gelişimi süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinden sonra gelecek daimi dişler için korur ve daimi dişler sürerken ona rehberlik yapar.

Süt dişlerinin bir diğer görevi de estetiğin sağlanmasıdır. Ön dişlerinde çürükler olan veya dişleri olmayan çocuklar sıklıkla ağızlarını kapalı tutar ve konuşmak istemezler. Gülümserken ağızlarını saklama eğilimi gösterirler, kahkaha atmaktan çekinirler. Bu durum onların özgüvenlerini ve ruhsal gelişimlerini olumsuz etkileyecektir.

 

Diş Hekimi Ceren Aydın Kimdir? Pedodontist Kelimesinin Anlamı Nedir?

Dt. Ceren Aydın İstanbul’ da bir Çocuk Diş Hekimi’dir. Karşımıza sıkça çıkan Ceren Aydın, çocukların ilk diş muayenesindeki ön yargılarını kırmak üzere özel eğitimler almış ve kendini bu alanda geliştirmiştir.

Pedodontis kelimesi aslında Çocuk Diş Hekimliği’ ni karşılamaktadır. Latince kökenli olan ‘’Pedodonti’’ kelimesi ‘’Çocuk Dişleri’’ anlamına gelmektedir.