GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-09-2021 11:07   Güncelleme : 22-09-2021 11:07

Uzaklaştırma kararı çocukların ruh sağlığını da korur

Yapılan araştırmalar özellikle de gelişme çağında olan çocukların aile içi şiddete maruz kaldıklarında büyüdükleri zaman da şiddete eğilimli olduklarını ortaya koymuştur.

Uzaklaştırma kararı çocukların ruh sağlığını da korur

Yapılan araştırmalar özellikle de gelişme çağında olan çocukların aile içi şiddete maruz kaldıklarında büyüdükleri zaman da şiddete eğilimli olduklarını ortaya koymuştur. Bu nedenle çocukların aile içi şiddete maruz kalmamaları için hem kanun koyucular hem de kolluk kuvvetleri çeşitli tedbirler uygulamaktadır. Çocukların zihinsel ve ruhsal anlamda sağlıklı bir şekilde büyümeleri geleceğe yönelik sağlıklı toplumların oluşması için büyük bir önem arz etmektedir. Bunun farkında olarak faaliyet yürüten kanun koyucu bu anlamda aile içi şiddete maruz kalan çocukların korunması için de aynı zamanda kadınların şiddet mağduru olmaması için de son derece etkili tedbirler almıştır. Bu anlamda aile içi şiddetle ilgili olarak kanun koyucunun en çok başvurduğu kanun 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi hakkındaki kanundur. Bu kanun ile başta kadınlar olmak üzere şiddete maruz kalan bütün bireyler şiddetten korunma hakkını talep edebilmektedir.

Şiddetten korunma hakkını kimler talep edebilir?

Şiddetten korunma hakkına eşinden eski sevgilisinden abisinden kayınpederinden veya kayınbiraderinden komşusundan hatta tanımadığı başka herhangi birinden şiddet gören bütün kadınlar talep edebilir. Bu talep neticesinde kanun kapsamında uzaklaştırma tedbiri de istenebilir. Aynı zamanda kadınların olduğu kadar erkeklerin de şiddetten korunma hakkı bulunmaktadır. Bu yüzden uzaklaştırma kararını kimler alabilir sorusunu sorarken bu uzaklaştırma kararı hakkından hem kadınların hem de erkeklerin faydalanabileceğini öncelikle bilmek gerekir. 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi hakkındaki kanun medeni durumun ne olduğuna bakmamaktadır. Bu anlamda uzaklaştırma kararı verilirken de şiddeti uygulayan bireyin tarafların herhangi bir şekilde akrabası ya da eşi olması gerekmez.

Koruma kararı için adli yardım talep edilebilir

Bireyler şiddetten korunmak için bu anlamda adli yardım talebinde bulunabilmektedirler. Bu yardımı alabilmek için de bireyler bulundukları ilin borusuna başvurarak tehlike altında olduklarını söyleyebilir ve korunma için adli yardım talebinde bulunabilirler. 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi hakkındaki kanun kapsamında şiddete maruz kalan bireylerin ücretsiz avukat talep etme hakkı bulunmaktadır. Koruma kararı içerisinde uzaklaştırma kararı verilmesi de yer alır. Şiddete uğrayan birey kolluk kuvvetlerine mülki idare amirleri veya aile mahkemesine başvurarak şiddete maruz kaldığını belirten beyanı ile koruma kararı ve uzaklaştırma kararı talep edebilir.

Uzaklaştırma kararı şiddetin büyümesini önler

Uzaklaştırma kararı nasıl alınır şeklinde sorulan sorulara verilecek cevap öncelikle kolluk kuvvetlerine başvurmak olmalıdır. Kolluk kuvvetlerinin ivedi bir şekilde olay yerine intikal etmesinden ardından şiddete maruz kalan birey koruma altına alınarak hem sağlık kontrolü gerçekleştirilir hem de karakolda ifadesi alınır. Ardından yazılı beyanı ile şiddeti uygulayan birey için uzaklaştırma kararı talep edilebilir. Uzaklaştırma kararı 3 ay veya 6 ay süreli gerçekleştirilir.