GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-09-2021 17:35   Güncelleme : 03-09-2021 17:35

AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

AÖL ek sınav sonuçları açıklandı mı? Sorusuna yanıt aranırken MEB'den açıklama geldi. 16-29 Ağustos 2021 tarihlerinde yapılan ek sınav sonuçları açıklandı. AÖL ek sınav sonuçları aolweb.aol.meb.gov.tr sitesi üzerinden öğrenilebiliyor. İşte MEB Açık Lise ek sınav sonuçları sorgulama ekranı

AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Liseyi açıktan tamamlamak isteyenlerin beklediği MEB AÖL ek sınav sonuçları açıklandı. İşte AÖL sonuçları sorgulama ekranı…

AÖL EK SINAV SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

Yukarıda bulunan bağlantıya tıklayarak “Güvenlik Kodu, Öğrenci Numarası ve Şifre” bilgilerini doğru bir şekilde girerek AÖL ek sınav sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

AÇIKÖĞRETİM LİSESİ (AÖL) NEDİR?

Açıköğretim lisesi ya da kısaca açık lise, çeşitli sebeplerle örgün öğretime devam edemeyen ya da eğitimini yarıda bırakmak durumunda kalan öğrencilerin okuduğu lisedir. Açıköğretim lisesinde eğitim süresi 4 yıl 8 dönemdir. Fakat 18 yaşından büyük öğrenciler yılda üç sınav hakkını değerlendirirse eğitimini 2,5 yılda tamamlayabilir.

Kayıt ve kayıt yenileme işlemleri online olarak yapılır. Öğrencilerin yılda iki kere kayıt yenilemesi gerekir.

Öğrenci belirtilen tarihlerde kaydını yeniler, kayıt yenileme ücretini ödedikten sonra derslerini seçer. Önceden açıklanan tarihlerde sene de iki kere sınava girer. Sınavlardan aldığı krediler toplanır. Açıköğretim Lisesinde okuyan bir öğrencinin mezun olabilmasi için:

– En az 8 dönem öğrenim görmesi,
– Toplam kredisinin asgari 192 olması,
– Dil ve anlatım dersi başta olmak üzere diğer zorunlu derslerin sınavlarında da başarı göstermesi gerekir.

Açık liseden mezun olup diploma almaya hak kazananlar, sınav sonuçlarının açıklanmasından takriben 2 ay sonra bulundukları il ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerinden diplomalarını alır.

Türkiye’de binlerce açık öğretim lisesi öğrencisi bulunmaktadır. Açık lise mezunları da normal lise mezunları gibi YGS ve LYS’ye girerek istedikleri üniversitelerde okuyabilir. Açık liseliler, herhangi bir hak sınırlamasına maruz kalmaz.