GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-08-2021 14:21   Güncelleme : 26-08-2021 14:21

Hamilelikte Hangi Yiyecekler Tüketilmez?

Hamilelik dönemi demek yeni bir hayat yeni bir yaşam tarzı demektir. Bunun için anne adayları kendilerine son derece dikkat etmeli ve özen göstermelidirler. Her yaptıkları hareket her yedikleri yiyecek onlar için artık zararlı olabilir.

Hamilelikte Hangi Yiyecekler Tüketilmez?

 

Hamilelik dönemi demek yeni bir hayat yeni bir yaşam tarzı demektir. Bunun için anne adayları kendilerine son derece dikkat etmeli ve özen göstermelidirler. Her yaptıkları hareket her yedikleri yiyecek onlar için artık zararlı olabilir.

https://www.mutluhamile.com/hamilelikte-salgam-suyu-icilir-mi/

Bu yüzden kişiler son derece dikkat etmeli ve doktor tavsiyesinden dışarı çıkmamalıdırlar. Hamilelik dönemi ile beraber kişilerin yiyecek ve içeceklerine oldukça dikkat etmeleridir. Hamilelik dönemindeki kadınların ben ne yiyeceğim ve ne yememeliyim gibi soruları oldukça sık sorduklarını bilmekteyiz.

Anne Adayı Hamilelik Boyunca Nelere Dikkat Etmeli?

Her anne adayı hamilelik dönemini son derece sağlıklı ve sorunsuz geçirmek ister. Bunun için mutlaka kapsamlı bir araştırma yapmaları ve bu araştırma sonrasında kendilerine beslenme düzeni oluşturmaları gerekir. Hamilelik döneminde tüketilmemesi gereken yiyecek ve içecek gruplarında kısaca bahsedecek olursak;

https://www.mutluhamile.com/k/hamilelikte-beslenme/

Hamilelik Döneminde Tüketilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

  • Hamilelik dönemindeki anne adayları çok miktarda kafein içeren gıdalar tüketmemeye gayret etmelidirler. Kafein maddesi grip ilaçlarında diyet ilaçlarında ve bazı ağı kesici içlerinde bulunabilen bir maddedir. Bununla birlikte çay kahve kola ve kadınların bayılarak yediği çikolata içerisinde de kafein madde bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı kişiler içerisinde kafein bulunan gıdalardan uzak durmalıdır. Kafein kullanımı tamamen yasak olmasa bile aşırı miktarda kullanım bebeği olumsuz etkileyebilir.
  • Söylememize bile gerek olmayan bir tüketim ise alkol ve sigaradır. Anne ve bebek için oldukça sağlıksız ve oldukça zarar veren bu ikili Hamilelik döneminde mutlaka terk edilmelidir. Aksi taktirde bebeğin sağlığı son derece olumsuz etkilenir ve anne adayı da bu durumdan ciddi zarar görebilir.
  • Hamilelik döneminde anne adaylarının salam sosis gibi gıdalardan uzak durması gerekip bununla birlikte az pişmiş et ve yiyecekleri kesinlikle tüketmemelidir. Az pişmiş etlerin içinde bulunan maddeler kişiyi olumsuz etkiler. Bunun için et üzerinde pembelik kalmayana kadar pişirilip yemek daha sağlıklı olacaktır.
  • Hamilelik döneminde az pişmiş yumurta tüketmekte anne adayını olumsuz etkileyen faktörlerden birisidir. Bunun sebebi az pişmiş yumurta içerisinde bulunan bazı bakteriler bağırsak enfeksiyonlarına sebep olur.
  • Hamilelik döneminde süt ve süt ürünleri de son derece tavsiye edilen sağlıklı besinlerdir. Ancak Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri anne adayını son derece olumsuz etkiler.

https://www.mutluhamile.com/