Kalın ve Ersoy'dan Rusya açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile geldiği Rusya'nın başkenti Moskova'da, muhataplarıyla yaptığı görüşme sonrasında Vnukovo Havaalanı'nda açıklamalarda bulundu. Rus yetkililerin,

Kalın ve Ersoy'dan Rusya açıklaması
Kalın ve Ersoy'dan Rusya açıklaması
Bu içerik 36 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile geldiği Rusya'nın başkenti Moskova'da, muhataplarıyla yaptığı görüşme sonrasında Vnukovo Havaalanı'nda açıklamalarda bulundu.

Rus yetkililerin, Türkiye'deki kapanma, şimdiki kademeli açılma ile ilgili süreci ve vaka sayılarını yakından takip ettiğini aktaran Kalın, "Alınan tedbirler netice veriyor. En yakın sürede hem Rus aşısının Türkiye'ye gelmesiyle ilgili hem de turizm sezonunun, uçuşların başlaması ile ilgili atılacak adımlar ve sürecin hızlandırılması konularında mutabakat sağladık. Önümüzde, yakın vadede bir takvim var. Atılacak adımları, birlikte yakın bir şekilde takip edeceğiz" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Türkiye ile Rusya arasında kısıtlanan hava trafiğine ilişkin temaslarda bulunduklarını kaydederek, “Raporların değerlendirilmesi sonucunda bize en kısa süre içerisinde döneceklerini söylediler. Raporların değerlendirilmesinin ardından Türkiye’de yerinde gözlemlemeyle ilgili bize hemen bir ziyaret tarihi verecekler. Çok kısa bir sürede netleşecektir” dedi.

Ersoy, Rus yetkililerin, Türkiye’de düşen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarını ve iyi gidişatın farkında olduklarının altını çizerek “Vaka sayılarındaki düşüşü, iyi gidişatı görmemiş olsalardı yerinde gözlemleme talepleri olmazdı. Bizim hava trafiğinin tekrar açılmasıyla ilgili talebimizi olumlu karşılıyorlar. Sadece yerinde gözlemleyip nihai kararı vermek için biraz süre istediler” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de artan koronavirüs vakalarının ardından Rusya, Nisan ortasında aldığı kararla Türkiye'ye uçuşları 1 Haziran'a kadar durdurma kararı almıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ve Bakan Ersoy'un Rusya temaslarının sürdüğü sırada bir Rus havayolu şirketine ait olduğu öne sürülen yazışma internette dolaştı. Söz konusu belgeye göre Rusya'nın 2 Haziran'da sona erecek uçuş yasağını 30 Haziran'a kadar uzatacağı bilgisi yer alıyordu. Turizm Bakanlığı kaynakları belgenin doğruluğunu teyit etmezken bu konuda alınan bir kararın olmadığını bildirdi. THY'ye de bu konuda bir bildirim yapılmadığı öğrenildi.

Türkiye'nin turizm gelirlerinin önemli bölümünü Rus turistler getiriyor. Yılda 7 milyon Rus turist Türkiye'ye geliyor. Türkiye, 2019 rakamlarına göre Rus turistlerden yılda 5 milyar dolar gelir elde ediyordu.

Rus Devlet Ajansı RİA, “Rusya’nın Türkiye’ye uçuş yasağını 30 Haziran'a kadar uzatıldığı” ile ilgili yaptığı haberi yalanladı.

Konuyla ilgili kesin kararın bu hafta açıklanması bekleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Foxngame PUBG E-Pin Satış Hizmeti
Foxngame PUBG E-Pin Satış Hizmeti
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.