Hayvan Hakları Kanunuyla İlgili Yasa Tasarısı Yolda

AK Parti vekili Özlem Zengin, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Hayvan hakları için düzenlenen tasarıda sona yaklaşıldığını söyleyen Zengin, çalışma çok kısa sürede tamamlanacak dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Hayvan Hakları Kanunuyla İlgili Yasa Tasarısı Yolda
Hayvan Hakları Kanunuyla İlgili Yasa Tasarısı Yolda
Bu içerik 7 kez okundu.

Hayvan haklarıyla ilgili hazırlanan kanunun çalışması hakkında bilgi veren Zengin, bunun çok önemli çalışmalardan biri olduğunu ifade etti.

Bu konuya kamuoyunun büyük alakası bulunduğuna işaret eden Zengin, "Meclis'te siyasi partilerin daha evvel yaptığımız araştırma komisyonunda ortak kanaatini alarak büyük hassasiyetle yürüttüğümüz çalışma. Hakikaten sonuna geldi. Son günlerde kamuoyunda, 'İşte çıkmadı, çıkmayacak' gibi tartışmaların olduğunu görüyorum. Bunu açık ve net biçimde ifade etmek istiyorum. Hayvan haklarına dair kanunu çok kısa süre içinde tamamlayacağız. Zaten Meclis'teki çalışmalarımızı yaptık. Karar vermemiz gereken birkaç başlık kaldı." şeklinde konuştu.

"HAYVANLAR MAL OLMAKTAN ÇIKACAK"

Yapılacak kanunla Türkiye'de ilk defa hayvanların mal olarak görülmekten çıkacağını ve hukuken canlı olarak kabul edileceğini vurgulayan Zengin, "Hayvanları eziyet ederek kasten öldürmek, eziyet etmek, işkence etmek suç haline gelecek bu kanunla. Bu manada bunu yaparken de buradaki kriter, tabii insanlarla alakalı işlenen suçlar var. Onlarla ilgili ne yapıyorsak, bunlara bakarak kıyas usulü ile hazırlamaya gayret ettik. Kamuoyu ile pek çok maddesini zaten paylaştım. Çok kısa süre içinde insanlarımız, kanun teklifinin tamamını Meclis'e sunduğumuzda görecekler. Bu manada hayvan severlerin de son derece memnun olacakları kanun olacağını düşünüyorum." dedi

"SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI DİNLEDİK"

Özlem Zengin, kanunu yaparken hayvan severleri, sivil toplum kuruluşlarını da dinlediklerini söyleyerek, şöyle devam etti:

"Tüm bakanlıklarımızla, Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, Hazine, İçişleri ve Adalet bakanlıklarıyla bir araya gelerek kanunu yaptık. O yüzden kapsamı son derece farklı bakanlıkları ilgilendiren, sadece bir bakanlığı değil, birden fazla bakanlığın koordineli çalışmasıyla yürütülebilecek bir şeyden bahsediyoruz. Türkiye'de muazzam hızda artan hayvan popülasyonu var. Bu manada özellikle kısırlaştırmanın muhakkak çok önem arz ettiği, hayvanların tedavi edildiği, barınma şartlarının iyi hale getirildiği, bunların da bu işlerinde belediyelerin asli sorumlukları arasına girdiği çok önemli bir kanundan bahsediyoruz. Ben şunu hayvan severlerden rica ediyorum. Bu konuyla alakalı gayretleri, iyi niyetleri lütfen kanunu destekleyecek şekilde değerlendirsinler. Buradaki bütün arzumuz, hayvanlarımız iyi şartlarda yaşasın ve bir taraftan da hayvan severlerin bu kadar yıldır korumak için uğraştıkları, gayret gösterdikleri şeyler hayata geçme imkanı bulsun. Burada iyi niyetlerin korunmasının da çok önemli olduğunu düşünüyorum."

Zengin, Türkiye'de ilk defa, "Tokat İli Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği" kurulduğunu ifade etti.

İLİşKİLİ HABERLER Hayvanları Katletmişti! Bakan İstifa Etti

Hayvanları Katletmişti! Bakan İstifa Etti

Hayvan Hakları Kanunu, TBMM Gündemine Geliyor

Hayvan Hakları Kanunu, TBMM Gündemine Geliyor

Hayvan Hakları Kanunlarında Neler Var?

Hayvan Hakları Kanunlarında Neler Var?

Okan Tok ve Billur Kalkavan, Sokak Hayvanları İçin Harekete Geçti

Okan Tok ve Billur Kalkavan, Sokak Hayvanları İçin Harekete Geçti

Haberler Son Dakika Haberler Haber Güncel Haberler Güncel Haber En Son Haberler Son Haberler Son Dakika Haber Son Dakika Haber365 Haber 365
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Foxngame PUBG E-Pin Satış Hizmeti
Foxngame PUBG E-Pin Satış Hizmeti