Filmmor kapanma kararı aldı: Sanal ortamda örgütlenen bu ‘kavga’ bizim kavgamız değil

2016-2020 yılları arası Filmmor Kadın Kooperatifi’ne emek veren on üç kadın+nın, ayrımcılık ve sistematik şiddete maruz bırakıldıklarına dair açıklamasından

Filmmor kapanma kararı aldı: Sanal ortamda örgütlenen bu ‘kavga’ bizim kavgamız değil
Filmmor kapanma kararı aldı: Sanal ortamda örgütlenen bu ‘kavga’ bizim kavgamız değil
Bu içerik 10 kez okundu.

2016-2020 yılları arası Filmmor Kadın Kooperatifi’ne emek veren on üç kadın+nın, ayrımcılık ve sistematik şiddete maruz bırakıldıklarına dair açıklamasından dört gün sonra açıklama yapan Filmmor, kapanma kararı aldığını belirtti. Yapılan açıklamada "10 Şubat’tan beri dayatılan söz söyleme mecburiyetini de dijital ‘cadı mahkemelerini’ de reddediyoruz” denildi.

Filmmor kapanma kararı aldı: Sanal ortamda örgütlenen bu ‘kavga’ bizim kavgamız değil

Filmmor, geçtiğimiz günlerde Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ni düzenleyen Filmmor Kadın Kooperatifi’nde 2016-2020 yılları arasında çalışmış olan on üç kadın+'ın, bir metin kaleme alarak ayrımcılık ve şiddete maruz kaldıklarını açıklamasının ardından bir metin yayınlayarak kapanma kararı aldığını duyurdu.

“2015 yılında çeşitli zamanlarda Filmmor’dan ayrıldığını belirten 14 kişinin paylaştığı metinde belirtilen durumun bir örüntü halinde günümüze kadar geldiğini gördük” diyen kadın+lar, “Filmmor’daki dikey ayrımcılık ve şiddet örüntüsü barındıran iş ortamında çalıştırılan ve devamlı olarak çeşitli yollarla itibarsızlaştırılan ve hukuki destek alan kişiler olarak Filmmor’da deneyimlediğimiz süreci kamuoyu ile paylaşıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamadan 4 gün sonra Filmmor'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Filmmor'dan veda,

10 Şubat’tan beri dayatılan söz söyleme mecburiyetini de dijital “cadı mahkemelerini” de reddediyoruz. Çünkü feminist hukuk ve kooperatif dahilinde herhangi bir gündem, itiraz, talep, mekanizma söz konusu olmaksızın sanal ortamda örgütlenen bu “kavga” bizim kavgamız değil.

Bu nefret ikliminin parçası olmamak için Filmmor’u kapatma kararı aldık. Kooperatifin tüm mali ve idari belgelerini açık hale getireceğimiz tasfiye işlemleri ile birlikte, kişisel hak arama sürecini resmi mahkemelerde devam ettireceğiz.

19 yıl süren bu yolculuğu mümkün kılan yol arkadaşlarımıza böyle veda etmek istemezdik ama kurumlar, kişiler gelir geçer, düş sürer.

Yeter ki iyilik, sağlık, esenlik olsun."

NE OLMUŞTU?

Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ni düzenleyen Filmmor Kadın Kooperatifi’nde 2016-2020 yılları arasında çalışmış olan on üç kişi, bir metin kaleme alarak ayrımcılık ve şiddete maruz kaldıklarını açıkladı. Açıklamada “Filmmor başta olmak üzere tüm kurumları, Türkiye’deki feminist ve LGBTİ+ hareketi kişisel çıkarlar uğruna istismar etme, hem kurumsal hem kişisel kulis yoluyla zarar verme eylemlerine son vermeye davet ediyoruz” denildi.

2016-2020 yılları arasında çeşitli dönemlerde Filmmor Kadın Kooperatifi’nde çalışan ve gönüllü emek veren 13 kadın+, Filmmor’dan Ayrılan Kadın+lar adı altında bir araya gelerek, Filmmor’un koordinasyonunu yürüten Melek (Özman) Elhan, Ülkü Songül Özman ve Hülya Uğur Tanrıöver tarafından maruz bırakıldıkları süreci “Ayrımcılık” ve “İş Ortamında İhlal Edilen İnsan Hakları ve Sistematik Şiddet” başlıklı iki bölüme ayırarak kaleme aldı.

filmmor kadın ayrımcılık emek feminist kavga Şubat şiddet veda açıklama arama çalışan hukuk gündem hak gelir kooperatif LGBTI insan hakları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Foxngame PUBG E-Pin Satış Hizmeti
Foxngame PUBG E-Pin Satış Hizmeti
403 Forbidden

403 Forbidden


openresty