Türkiye'den AP'nin tavsiye kararına sert tepki

Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye ve KKTC aleyhine alınan tavsiye kararına yönelik Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Karara sert tepki gösteren Türk Dışişleri açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Avrupa Parlamentosu (AP) Ge

Türkiye'den AP'nin tavsiye kararına sert tepki
Türkiye'den AP'nin tavsiye kararına sert tepki
Bu içerik 35 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye ve KKTC aleyhine alınan tavsiye kararına yönelik Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Karara sert tepki gösteren Türk Dışişleri açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun bugün (26 Kasım) ülkemiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hakkında kabul ettiği bağlayıcı olmayan tavsiye kararını tümüyle reddediyoruz.

Bu konuda KKTC Cumhurbaşkanlığı tarafından bu akşam yapılan açıklamayı bütünüyle destekliyoruz.

GKRY’nin dikte ettirdiğinden şüphe duyulmayan bu karar, AP’nin Kıbrıs meselesi konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk ve önyargılı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bu yaklaşım ve zihniyeti muhafaza etmeleri halinde AB organlarının Kıbrıs meselesinin çözümüne yapıcı bir katkıda bulunması mümkün değildir.

Türkiye-AB ilişkilerinin Kıbrıs sorunuyla rehin alınması ne AB’nin genel çıkarlarına, ne Kıbrıs sorununun çözümüne, ne de komşuluk ilişkilerinin iyileştirilmesine hizmet etmektedir.

AP’yi ve AB'yi Kıbrıs Adası’ndaki gerçeklerle yüzleşmeye, Kıbrıs Türk halkının varlığını dikkate almaya ve AB’nin Nisan 2004 tarihinde Kıbrıs Türklerine verdiği taahhütleri yerine getirmeye davet ediyoruz.

Türkiye, hem kendi, hem Kıbrıs Türklerinin haklarını, hiçbir tehdit ve şantaja boyun eğmeden kararlılıkla korumaya devam edecek, aynı zamanda diyalog ve müzakere çabalarını sürdürecektir."

dışişleri bakanlığı son dakika kktc avrupa parlamentosu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Foxngame PUBG E-Pin Satış Hizmeti
Foxngame PUBG E-Pin Satış Hizmeti