YKS tercih sonuçları ne zaman?

ÖSYM YKS üniversite tercihleri geçen hafta sona erdi. Adaylar üniversitelerin ve bölümlerin taban puanlarını göz önünde bulundurarak, aldıkları puana uygun ve sevdikleri en doğru üniversite ve bölümleri tercih etmeye çalıştı. Peki 202

YKS tercih sonuçları ne zaman?
YKS tercih sonuçları ne zaman?
Bu içerik 21 kez okundu.

ÖSYM YKS üniversite tercihleri geçen hafta sona erdi. Adaylar üniversitelerin ve bölümlerin taban puanlarını göz önünde bulundurarak, aldıkları puana uygun ve sevdikleri en doğru üniversite ve bölümleri tercih etmeye çalıştı. Peki 2020 ÖSYM YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanır?

ÖSYM YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 2020

ÖSYM tarafından YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih duyurulmadı. Tahmini olarak YKS tercih sonuçları tercih işlemlerinin bitmesinden sonra iki hafta içerisinde açıklanacaktır. Yani önceki senelere göre kıyaslayacak olursak, Ağustos sonuna kadar ÖSYM'den YKS tercih sonuçlarının açıklanması bekleniyor.

YKS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN?

YKS tercih sürecinde işlemini tamamlayamayan adaylar, için ikinci şans ek tercihlerle geliyor. ÖSYM 2020 YKS tercih kılavuzunda ek tercihler için kesin bir tarih verilmemesi ile birlikte şu ifadelere yer veriliyor.

"Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2020-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır."

YKS TERCİH KILAVUZU 2020

ÖSYM tarafından yayımlanan 2020 YKS tercih kılavuzunda hem tercih işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceği hem de üniversite taban puanları ve başarı sıralamaları yer alıyor.

YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

üniversite tercihleri yks tercih sonuçları ne zaman yks üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak ösym yks tercih sonuçları ne zaman 2020
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X