İbrahim Kalın'dan Diyanet açıklaması!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ayasofya'daki hutbe tartışması için, "Atütürk'e lanet okundu sonucunu çıkarmak, çok iyi niyetli bir değerlendirme olmaz. Biz de böyle bir şeyi kabullenemeyiz" dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcü

İbrahim Kalın'dan Diyanet açıklaması!
İbrahim Kalın'dan Diyanet açıklaması!
Bu içerik 143 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ayasofya'daki hutbe tartışması için, "Atütürk'e lanet okundu sonucunu çıkarmak, çok iyi niyetli bir değerlendirme olmaz. Biz de böyle bir şeyi kabullenemeyiz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, CNNTürk'te soruları yanıtladı.

Ayasofya Camisi'nin açılışında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş'ın hutbesine yönelik eleştirilere yanıt veren Kalın, "Ali Erbaş Hoca, vakfiyeden alıntı yaptı. Hutbede Atatürk'e dil uzatılması diye bir şey söz konusu değil. Çünkü Atatürk bu vakfiyeyi ortadan kaldırmış değil. Dönemin şartları içerisinde oranın müze olarak kullanılmasına karar verilmiş. Atütürk'e lanet okundu sonucunu çıkarmak, çok iyi niyetli bir değerlendirme olmaz. Biz de böyle bir şeyi kabullenemeyiz. Bırakın başka bir yerde Cuma hutbesinde lanet okunmasını doğru bir yaklaşım olarak kabul etmeyiz. Rejim tartışmasına dönüşüyor olması suni bir gündemdir" dedi.

HİLAFET TARTIŞMASI

Hilafet tartışmalarına da değinen İbrahim Kalın, "Rejim tartışması çıkarmak suni bir gündemdir. Ayasofya'nın açılması tartışmaları sürerken, CHP de dahil olmak üzere muhalafet destek verdi. HDP hariç Meclis'teki tüm partilerin destek verdiği Ayasofya'nın açılması kararı üzerinden rejim tartışması çıkarmak bizi hedeften saptırmaktır. Güzel bir iş yapıldı, bu gölgelenmemeli" ifadelerini kullandı.

Kalın sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ali Erbaş Hoca, böyle bir niyeti olmadığını açık bir şekilde ifade etti. Bu tartışma zihinleri bulandırmaktır. Hilafet tartışması bizi hedefimizden saptırır. Ayasofya ile ilgili 500 yıl cami olarak hizmet vermiş bir yapının tekrar camiye çevrilmesini örnek göstererek diğer ülkelerin böyle hamlelerde bulunması doğru değil. Fatih, İstanbul'u fethettikten sonra Ayasofya'yı koruma altına alıyor. Eğer kendi haline bırakılsaydı belki de birkaç sene içinde yıkılacaktı."

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ

Komisyonda kabul edildikten sonra Meclis'e gönderilen sosyal medya düzenlemesi hakkında konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Sosyal medya kullanıcıların görüşlerini özgür biçimde ifade etmelerine bir engel yok şu anda yok düzenlemede de olmayacak. Sosyal medya platformları ticari kurumlar. Bu kurumlarla ilgili bir problem yaşadığınızda bununla ilgili ulaşabileceğiniz bir muhatap yok. Türkiye'de bu ülkelerin temsilcilik açması gerekiyor. Ayrıca bu şirketler Türkiye'den para kazanıyor ve bunun vergisini vermesi gerekiyor" diye konuştu.

NAVTEX KRİZİ

Kalın, Türkiye ile Yunanistan arasında NAVTEX krizi için, "Sayın Merkel'in yapıcı bir rolü oldu ama Alman basınının iddia ettiği gibi savaşın eşiğine gelme gibi bir durum olmadı" dedi.

i̇brahim kalın diyanet işleri başkanlığı son dakika haberi mustafa kemal atatürk son dakika haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Foxngame PUBG E-Pin Satış Hizmeti
Foxngame PUBG E-Pin Satış Hizmeti
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.